لطفا صبر کنید...

صورت های مالی و انواع آن

تعریف صورت مالی

 

شرکت ها باید عملکرد مالی خود را بررسی کنند در نتیجه گزارش هایی را تهیه می کنند به گزارش‌هایی که شرکتها در پایان دوره‌های مالی منتشر می‌نمایند، صورت مالی گفته می‌شود.

اطلاعاتی که در این صورت های مالی ثبت میشود درواقع اطلاعات مالی خود شرکت می باشد. این اطلاعات مالی از اهمیت بالایی برخوردار هستند چراکه بیانگر عملکرد شرکت میباشد .

انواع صورت های مالی

 

صورت های مالی انواع مختلفی دارد که هر کدام برای کاربرد و هدفی معین تهیه میشوند

این صورت‌ها عبارت‌اند از:

 

  • ترازنامه

  • صورت حساب سود و زیان

  • صورت گردش وجوه نقد

  • صورت سود و زیان جامع

 

1- ترازنامه

این صورت مالی به این علت که حاوی اطلاعات مهمی از جمله دارایی شرکت می‌باشد از  مهم‌ترین صورت مالی شرکت است .

در این صورت مالی اطلاعاتی از قبیل میزان دارایی نقدی و غیرنقدی، میزان بدهی‌ها و میزان دارایی صاحبان سرمایه شرکت، ذکر می‌گردد

 

فرمول معادله حسابداری :

 

(دارایی = بدهی + سرمایه)

 

 

 

 

2- صورت مالی سود و زیان

در این صورت مالی ، کلیه درآمد‌ها و هزینه‌های شرکت ثبت می‌گردد. این اطلاعات شامل درآمدهای عملیاتی شرکت، هزینه‌های تولید، مالیات، بهره وام‌های دریافتی و کلیه هزینه‌های پرداختی و غیره می‌باشد که همه این اطلاعات در یک ستون قرار می‌گیرند. این صورت مالی در نهایت میزان سود خالص و سود ناخالص شرکت را مشخص می‌کند که در تصمیم‌گیری ذینفعان شرکت بسیار موثر است. از این رو گزارش سود و زیان نام گرفته است.

 

 

تعاریف اصطلاحات پرکاربرد در صورت سود و زیان شرکت

 

هزینه‌های مستقیم: به هزینه هایی که مربوط به تولید کالا هستند گفته می‌شود. به عنوان مثال، برای تهیه میز، هزینه خرید چوب یکی از هزینه‌های مستقیم می‌باشد.

هزینه‌های غیرمستقیم: به هزینه‌هایی که مستقیماً به کالا مربوط نمی‌شوند اما در فرآیند ساخت کالا الزامی هستند گفته می‌شود. به عنوان مثال حقوق، کارکنان کارخانه تولید کاغذ و یا هزینه تعمیر و نگهداری استهلاک ماشین‌آلات، از این قبیل هزینه‌ها می‌باشند.

درآمد و  هزینه عملیاتی: به درآمد حاصل از فعالیت اصلی شرکت، درآمد عملیاتی و به میزان هزینه‌های صورت گرفته بابت این مقدار درآمد، هزینه عملیاتی گفته می‌شود که اعم از هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم می‌باشد به عبارت دیگر درآمدی است که به‌طور مستقیم حاصل فعالیت و تولید شرکت است. اما درآمد غیرعملیاتی درنتیجه‌ی تولید به‌دست نمی‌آید. مانند زمینی که برای شرکت خریداری شده است اما محصول فرایند

سود عملیاتی: به میزان درآمد شرکت پس از کسر هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم، درآمد عملیاتی گفته می‌شود. در واقع، می‌توان گفت به میزان درآمد پس از کسر هزینه ها به جز مالیات و بهره، سود عملیاتی می‌گویند.

(هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم – درآمد عملیاتی = سود عملیاتی)

سود ناخالص: به میزان درآمد شرکت (حاصل از فروش کالا و خدمات) پس از کسر هزینه‌های تولید، سود ناخالص گفته می‌شود. (هزینه‌های مربوط به تولید – درآمد شرکت = سود ناخالص)

سود خالص: به میزان درآمد شرکت پس از کسر کل هزینه‌های سازمان اعم از هزینه‌های تولید، مالیات، بهره وام و حقوق کارکنان، سود خالص گفته میشود

 

 

3- صورت مالی جریان وجوه نقد

این صورت مالی بیانگر کامل فعالیت‌های تبادل پولی میان شرکت با سایر سازمان‌ها است. این صورت مالی نشان می دهد که میزان وجه ورودی و خروجی شرکت چه میزان بوده است و با استفاده از صورت گردش وجوه نقد، علاوه بر این‌که دلایل اختلال در تعهدات مالی یک شرکت مشخص می‌شود، یک نگرش کلی نیز در مورد سرمایه به دست می‌آید.

 

پنج سرفصل در گزارش جریان وجوه نقد شرکت شامل :

فعالیت های عملیاتی

بازده سرمایه گذاری ها و تامین مالی

مالیات بر درآمد

فعالیت های سرمایه گذاری

فعالیت های تامین مالی

 

 

 

4- صورت مالی سود و زیان جامع

 

چون صورت سود و زیان عادی، قادر به نمایش تمامی اطلاعات نمی‌باشد به همین علت صورت سود و زیان جامع تهیه می‌گردد که شامل اطلاعات حقوق سرمایه‌گذاران است. برای تهیه این صورت نیاز به اطلاعات جدید نیست. از جمع‌آوری داده‌ها از ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد، می‌توان صورت سود و زیان جامع را تهیه نمود.

 

مفاهیم مهم در صورت سود و زیان جامع شامل :

 

درآمد تحقق نیافته

سود تسعیر ارز

زیان تحقق نیافته

تعدیلات سنواتی

………………………………………………

 

شرکت حسابداری پارس محاسب با سالها تجربه در زمینه امور حسابداری و مالیاتی شرکتها، نامی شناخته شده در محدوده غرب استان تهران، شامل شهرستانهای شهریار، ملارد و استان البرز می باشد. و به خود می بالیم که موسسه حسابداری پارس محاسب عمده شرکت های مستقر در شهرک های صنعتی صفادشت، اشتهارد، شهریار، دهک، گلگون، هفت جوی، سیمین دشت ، شهر قدس و… از مشتریان رضایت مند و دائمی این مجموعه هستند

 

آدرس دفتر: اندیشه بین فاز دو و سه راه مارلیک، ساختمان پارسام طبقه سوم واحد 7

تلفن    02165542678

مدیریت   09127658179

 

 

 

ارسال دیدگاه

ایمیل خود را وارد کنید